kwestii, co się z tobą dzieje?

Trema to coś na co trzeba się przygotować, aby sobie z nią poradzić lub jej zapobiec. Ale nie martw się, to nie jest tylko przypadłość początkujących. Wieloletni aktorzy również musieli w pewnym momencie swojej kariery zmierzyć się z tremą. Znanym przykładem jest Jim Carrey, którego straszne doświadczenie aktorskie w wieku 15 lat prawie zmusiło do porzucenia kariery. Powrót na scenę zajął mu dwa lata i dobrze, że tak się stało, dzięki temu możemy dziś cieszyć się jego wielkimi dziełami.

Możemy również mówić o Kim Cattrall, która miała trudny czas podczas kręcenia „Seks w wielkim mieście”, kiedy musiała nakręcić scenę nagiej sesji zdjęciowej. Wyznaje, że zajęło jej to kilka tygodni przygotowań, a i tak ciężko było jej nakręcić tę scenę.

Co zrobić aby uniknąć tremy?

Na szczęście istnieją wskazówki i techniki, które pomogą ci uniknąć i/lub pokonać tremę:

Scena teatralna, występy teatralne

TECHNIKI RELAKSACYJNE

Oddychaj głęboko i wizualizuj. Radzę ci skorzystać z tej rady, aby przygotować się do każdej roli, zanim nadejdzie ten straszny niepokój. Zamknij oczy, zrelaksuj się, oddychaj i wizualizuj siebie wykonującego tę postać tak, jak byś chciał.

PEWNOŚĆ SIEBIE

Jeśli jest jedna ważna rzecz, którą możesz zrobić dla siebie i swojej kariery to jest nią wiara w siebie. Pamiętaj, że szkoliłeś się na Aktora, że wiesz jak to robić i że zamierzasz bardzo dobrze przygotować swoją postać, aby mieć wszystko pod kontrolą. Zachowaj pozytywne nastawienie, a zauważysz różnicę.

SKUP SIĘ NA SWOJEJ POSTACI I WYDARZENIACH. TU I TERAZ.

Należy pamiętać, że publiczność jest zainteresowana sztuką, która jest wystawiana, a nie osobami, które grają te role. Skup się na swojej postaci, żyj nią, swoimi celami i pracą sensoryczną, jeśli połączysz się z emocjami w 100%, trema zniknie.

UZNANIE I DOCENIENIE

Patrzenie na publiczność nie pomaga, gdy jesteś zablokowany, ale możesz to wykorzystać na swoją korzyść, gdy zauważysz, że wszystko idzie dobrze. Kiedy publiczność bije brawo, śmieje się w odpowiednim momencie i docenia Twoją pracę, podziękuj jej uśmiechem.