Wszyscy mamy wyobrażenie o tym jak brzmi nasz głos, ale wyobrażenie to często nie pokrywa się z rzeczywistością. Większość ludzi jest zaskoczona, a czasem nawet przerażona, gdy słyszy siebie na nagraniu. W rzeczywistości tylko 10 procent ludzi na świecie jest w stanie rozpoznać swój własny głos, gdy jest on odtwarzany. Ale jeśli jesteś profesjonalnym piosenkarzem lub aktorem, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do słuchania siebie i podjąłeś specjalne środki, aby poprawić swój głos. Zauważyłeś jednak, że twój głos nie brzmi tak samo w różnych mikrofonach.

Tak więc, pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest to, że różne mikrofony są produkowane i kalibrowane w celu zaspokojenia różnych potrzeb. Rodzaj używanego mikrofonu zależy w dużej mierze od gatunku śpiewu, instrumentów muzycznych, które mu towarzyszą, miejsca oraz rezultatu jaki chcesz osiągnąć.

Jeśli używasz mikrofonu pojemnościowego

Jeśli twoja muzyka skupia się głównie na wokalu lub instrumentach akustycznych to jest to mikrofon, którego powinieneś użyć.

Jeśli używasz mikrofonu dynamicznego

Jest to tania, w pełni funkcjonalna alternatywa dla powyższego mikrofonu, która jest dobra dla wokalu, perkusji, a nawet do nagrywania wzmacniaczy gitarowych. Jednak jedną z głównych wad jest „efekt zbliżeniowy”. Oznacza to, że jeśli śpiewasz zbyt blisko mikrofonu, następuje zauważalny wzrost niskich tonów w paśmie przenoszenia. Można temu do pewnego stopnia przeciwdziałać, stosując filtr.

W przypadku korzystania z mikrofonu wstęgowego

Są one niezwykle drogie i niezwykle czułe, i są idealne dla tych, którzy chcą wprowadzić do swojej muzyki klasyczną atmosferę. Jeśli twoja muzyka obejmuje fortepian, smyczki lub instrumenty dęte, lub jeśli śpiewasz w chórze to jest to najlepsza opcja.

Niezależnie od tego, czy nagrywasz swój głos do projektu muzycznego, czy do filmu muzycznego, istnieje bardzo ważna rzecz, którą możesz zrobić, aby poprawić i dostosować swój głos do mikrofonu:

Praca z trenerem wokalnym

Jak już wiesz, słuchanie własnego głosu bardzo różni się od sposobu, w jaki słyszą go inni. Pomoc wyszkolonego trenera wokalnego do nadzorowania lekcji śpiewu jest bardzo ważna, ponieważ może on pomóc dostrzec nowe obszary pracy wokalnej, które wymagają uwagi i skierować cię do nowych technik i umiejętności.