„Podczas sesji zdjęciowej, czy to filmowej, telewizyjnej czy reklamowej, oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Bez odpowiedniego światła obraz będzie zbyt ciemny lub wręcz przeciwnie, będzie przesłonięty, przez co pozostałe elementy (takie jak gra aktorska czy reżyseria) nie będą mogły być właściwie docenione. Obraz jest kombinacją świateł, dlatego pierwszym krokiem na planie filmowym jest zawsze ustalenie schematu oświetlenia.

1 Światło główne lub światło modelujące.

Prawdopodobnie to właśnie na to będziemy musieli zwrócić uwagę przy wynajmowaniu audiowizualnego sprzętu oświetleniowego. Zasadniczo dlatego, że jest to światło dominujące na obiektach, które pojawiają się w scenie, światło, które pozwala nam zobaczyć spektakl.

Nie oznacza to, że powinno to być najbardziej intensywne światło na scenie, w rzeczywistości w zależności od zamierzonego efektu może być wręcz przeciwnie. Bardzo często główne światło ustawia się przed aktorem, ponieważ w ten sposób maskuje się niedoskonałości twarzy i pokazuje czystsze twarze. Jednak przednie światło może być uciążliwe dla fotografowanego obiektu, dlatego często umieszcza się je również z góry i z dołu.

2 Światło wypełniające.

Główne światło generuje zazwyczaj zbyt silne cienie, co znacznie zwiększa kontrast sceny. Aby przełamać ten nadmierny cień stosujemy tzw. światło wypełniające, zazwyczaj umieszczone po przeciwnej stronie niż światło główne.

Światło wypełniające służy do przeciwdziałania cieniom tworzonym przez światło główne, dzięki czemu uzyskuje się mniej kontrastowy i bardziej harmonijny obraz.

W tym celu szczególnie dobrze sprawdzają się świetlówki, ponieważ praktycznie nie wytwarzają cieni. Jednak lampy te nie emitują światła na duże odległości, dlatego mogą być stosowane tylko w zbliżeniach, gdzie obiekt znajduje się blisko źródła światła.

Dodatkowo stosuje się dyfuzory i filtry, które sprawiają, że światło jest bardziej rozproszone i miękkie. W scenach plenerowych, gdzie światło słoneczne jest głównym źródłem światła, możemy użyć pasywnych reflektorów, aby przeciwdziałać cieniom i stworzyć światło wypełniające.”